Inspiracje

Zesłanie Ducha Świętego 8 czerwca 2025

Zesłanie Ducha Świętego
8 czerwca 2025.
Jan 14. 25-27
Jezus obiecuje uczniom Pocieszyciela – Ducha Prawdy.

Zesłanie Ducha Świętego, znane również jako Zielone Świątki, to uroczystość upamiętniająca wydarzenie, w którym Bóg zesłał Swojego Ducha na apostołów. Dzień ten uznawany jest za początek działalności Kościoła chrześcijańskiego. Jezus dał swoim uczniom obietnicę: „weźmiecie moc Duch Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie, i w całej Judei i w Samarii i aż po krańce ziemi.”

Zapewnił również swoich wyznawców, że będzie prosić swojego Ojca w Niebie, aby dał im Pocieszyciela, który pozostanie z nimi na wieki. I dotrzymał swej obietnicy.

Po wniebowstąpieniu Jezusa uczniowie przebywali w Wieczerniku znajdującym się na wzgórzu zwanym współcześnie Syjonem. Syjon to najwyższy punkt starożytnej Jerozolimy, położony poza murami Starego Miasta. W trakcie modlitwy Duch Święty niczym gwałtowny wiatr, wicher będący znakiem mocy Boga, opanował całe pomieszczenie. I zstąpił Duch na zebranych w postaci „języków z ognia”, które rozdzieliły się i usiadły na każdym z nich i zostali napełnieni Duchem Bożym. W czasach Starego Testamentu Duch Boży bywał zsyłany na ludzi przez Boga. Natomiast opuszczał ich kiedy grzeszyli, np. króla Saula. „A gdy od Saula odstąpił Duch Pański, zaczął go trapić duch zły.” 1 Sam.16.14 Król Dawid obdarzony Duchem Bożym popełnił grzech, jednak z całego serca pokutował i prosił Boga, aby Duch nie był mu odebrany: „Nie odrzucaj mnie od oblicza swego i nie odbieraj mi swego Ducha świętego.” czytamy w Psalmie 51 (12-13). Natomiast od czasów nowotestamentowych, od kiedy Duch Święty spoczął na uczniach to pozostawał z nimi, i z innymi wierzącymi na zawsze. Greckie słowo parakletos używane było w starożytnym sądownictwie na określenie osoby wspomagającej oskarżonego. Przetłumaczone jako Pocieszyciel, Obrońca oznacza kogoś, kto jest powołany do bycia obok danej osoby, towarzyszenia jej i wspierania. Słowo to występuje pięć razy w Ewangelii Jana i odnosi się do Ducha Świętego. Duch Święty jak adwokat podpowiada nam jak mamy bronić się przed tymi, którzy nas oskarżają.

Naszym największym oskarżycielem jest szatan wzbudzający w nas wolę grzechu, a kiedy upadniemy, oskarża nas przed Bogiem, światem, nami samymi.

W księdze Objawienia Jana czytamy, że szatan, oskarżyciel wierzących dniem i nocą oskarża ich przed Bogiem. (Objawienie Jana 12.10.) Natomiast Duch Święty poprzez swoje wstawiennictwo za wierzącymi u Boga Ojca wspomaga modlitwy, dostosowując serca chrześcijan do woli Boga.

W liście do Rzymian czytamy: „Duch wstawia się za nami w niewysłowionych westchnieniach”. (Rzym. 8.26 )Duch Święty również broni nas przed światem odrzucającym tych, którzy nie przystają do jego schematów.

Broni nas wreszcie przed samymi sobą, kiedy nie kochamy siebie i nie przebaczamy sobie. On nas pociesza, przynosząc Boże pocieszenie i moc.

Ojciec na moje miejsce przyśle do was Pocieszyciela – Ducha Świętego, On nauczy was wielu rzeczy i przypomni wszystko, czego ja was wcześniej uczyłem, zapewnia nas Jezus.

Zadaniem Ducha Świętego było i jest przypominanie Jego słów, nauczania w sercach wierzących. Słów, na które możemy powoływać się w różnych życiowych sytuacjach. Według najnowszego raportu „The Copenhagen Peace report 2025”, na świecie toczy się obecnie 56 konfliktów zbrojnych, co jest najwyższym wynikiem od zakończenia II wojny światowej. Globalne wydatki militarne wzrosły o 9,4 procent, osiągając 2,7 biliona dolarów.

Nasz świat jest nękany również przemocą, korupcją, niepokojami społecznymi, niepewnością ekonomiczną. Czy pokój w aspekcie globalnym, lokalnym, osobistym jest możliwy w tym niespokojnym, pełnym konfliktów, dramatów i wojen świecie ? Czy możemy z nadzieją spoglądać w przyszłość bez względu na okoliczności zewnętrzne, problemy osobiste? Pokój, jaki próbuje zaoferować świat jest niepewny, niestabilny, uzależniony często od okoliczności, własnych bądź zbiorowych korzyści… Pokój, jaki oferuje nam Jezus to pokój serca i umysłu. Pokój tego świata jest niepewny. Ale Ja daję wam trwały pokój. Dlatego nie martwcie się i nie lękajcie. Czeka was na ziemi wiele smutku i utrapień, ale bądźcie mężni, ja zwyciężyłem świat, szatana i całe zło, zapewnia nas Jezus.

Jezus oferuje stabilny pokój nawet w trudnościach i próbach… Pokój Jezusa to nadzieja i zapewnienie, które wykraczają poza to, co może zaoferować nam świat.

Te słowa Jezusa napawają nadzieją i poczuciem bezpieczeństwa, gdyż mają swoje źródło w Bogu Ojcu i Duchu Świętym. Niezależnie od tego, co przyniesie nam przyszłość, zachowujmy w naszych sercach pokój, pamiętając o Bożej obietnicy: ” A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie.” (Filipian 4,7)

Diakon Urszula Śliwka