Inspiracje

Kalisz poleca się na majówkę

Jeśli macie ochotę spędzić majówkę z dala od zgiełku dużych miast lub przepełnionych turystami kurortów, to warto zwrócić uwagę na małe perełki znajdujące się na mapie naszego pięknego kraju. Jedną z tych perełek jest jedno z najstarszych miast w Polsce – Kalisz.

Znajdujące się w południowej Wielkopolsce miasto i jego okolice skrywają wiele ważnych historycznie i atrakcyjnych turystycznie miejsc.
Kalisz może poszczycić się długą, barwną i wielokulturową historią. Wiedzę o najdawniejszych czasach miasta możemy pozyskać w rezerwacie archeologicznym na Zawodziu, gdzie odtworzona została znajdująca się wówczas w tym samym miejscu osada i późniejszy gród Piastów. W celu odkrycia dalszych losów Kalisza warto przejść się w stronę centrum, gdzie znajdują się ruiny zamku oraz wkomponowane w średniowieczny układ miasta kościoły. Znajdując się w centrum warto odwiedzić wieżę ratuszową z widokiem na panoramę miasta, oraz położone niedaleko Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, w którym pod profesjonalną opieką przewodników można poznać historię miasta na przestrzeni lat.

Kalisz jest ważnym miejscem dla postaci, które zasłużyły się polskiej kulturze. Mowa tutaj między innymi o Marii Konopnickiej, Marii Dąbrowskiej, czy Adamie Asnyku, na których ślady możemy się natknąć podczas spaceru po mieście. Poza granicami miasta znajdują się dwa malownicze miejsca, które warto odwiedzić przy okazji spędzania majówki w Kaliszu. Pierwszym z nich jest podlegający pod Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej – Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie. Miejsce, w którym wybitna pisarka spędziła dzieciństwo jest nie lada gratką nie tylko dla miłośników twórczości autorki, ale i entuzjastów tzw. budownictwa chłopskiego. Drugim totalnie wartym wizyty miejscem jest zamek w Gołuchowie oraz otaczający go park. Podlegający pod Muzeum Narodowe w Poznaniu zamek jest miejscem pełnym ciekawych zbiorów, które z czasem rozszerzają się o nowe eksponaty. W Gołuchowie panuje magiczny klimat, którego doświadczyć można wyłącznie na własnej skórze.

Serdecznie polecamy Kalisz i okolice na spędzenie weekendu majowego. Nie pożałujecie, a wizyta w Kaliszu zachęci was do zwiedzania mniejszych miast, z których każde posiada własną, unikatową aurę.

A i pora odwiedzić parafię luterańską w tym pięknym mieście.
Radzimy zatem pakować walizki!!!!!

Agnieszka Wiśniewska i Małgorzata Grzywacz