Bez kategoriiInspiracje

„Wyścig na księżyc” – jubileuszowa wystawa przypominająca lądowanie na księżycu

20 lipca 1969 r. człowiek po raz pierwszy postawił swoją stopę na Srebrnym Globie. Tego dnia Neil Armstrong wypowiedział swoje słynne zdanie „To mały krok dla człowieka, lecz wielki dla ludzkości”. To właśnie zdanie patronowało wystawie zorganizowanej przez Planetarium Śląskie wraz z Biblioteką Śląską z okazji 50 rocznicy lądowania człowieka na księżycu. 19 lipca, w przeddzień rocznicy w Bibliotece Śląskiej miał miejsce wernisaż ekspozycji zatytułowanej „Wyścig na księżyc”.

Jak się okazuje, wystawa już przed uroczystym otwarciem cieszyła się zainteresowaniem odwiedzających Bibliotekę. Tworzące ją eksponaty z jednej strony przedstawiały wizerunki astronautów – radzieckich i amerykańskich uczestników wypraw kosmicznych, wraz z kierującymi pamiętną misją Apollo 11 (obok Amstronga byli to Buzz Aldrin i Michael Collinsy), ale także kolejnych zdobywców kosmosu z kilku ostatnich dziesięcioleci. Na wystawie nie zabrakło fotografii jedynego polskiego kosmonauty – Mirosława Hermaszewskiego. Nie zabrakło przypomnienia radzieckich misji poprzedzających amerykański sukces z 1969 r., w tym radzieckich kosmonautów wraz z Jurijem Gagarinem i Walentiną Tiereszkową. Jak podkreślał podczas otwarcia kurator wystawy – Jarosław Juszkiewicz, jubileuszowa ekspozycja przede wszystkim ma upamiętniać ludzi, ich odwagę, determinację i poświęcenie dla wspólnej sprawy. Na wystawie obejrzeć można było fotografie przedstawiające kosmonautów wzbogacone o ich autentyczne autografy. Kolekcja ta przekazana została Planetarium Śląskiemu przez Wincentego Kandzię z Dusznik Zdroju. Oprowadzający podkreślił, że ludzi tych w większości już nie ma wśród nas, jednak wszyscy oni zostawili swój ślad w oswajaniu kosmosu dla ludzkości.

Poza częścią fotograficzną na wystawie w Bibliotece Śląskiej zaprezentowane zostały także miniatury statków kosmicznych. Niezwykle precyzyjnie wykonane modele statków i pojazdów kosmicznych są dziełem Bartosza i Agnieszki Plebanów, modelarzy z Katowic, których prace wzbogaciły rocznicową prezentację. Przybyli na wernisaż mogli poznać wiele ciekawostek związanych z techniczną stroną wypraw kosmicznych, w tym m.in. można było obejrzeć, jak wyglądał w pomniejszeniu łazik księżycowy, który towarzyszył lądującym kosmonautom. Przedstawiciel Planetarium Śląskiego – Jarosław Juszkiewicz w kuratorskim oprowadzeniu po wystawie przybliżył wiele szczegółów, ciekawostek oraz faktów związanych z wyścigiem o odbój kosmosu poprzedzającym lądowanie na Srebrnym Globie; w sposób interesujący opowiadał o kosmonautach, ich życiu, sukcesach, późniejszych losach. Wszyscy, którzy 19 lipca przybyli na wernisaż, dowiedzieli się, że zasługą wypraw kosmicznych są powszechnie dzisiaj znane technologie informatyczne, sprzęty elektroniczne, materiały czy inne wykorzystywane udogodnienia. Powstałe na potrzeby wypraw kosmicznych wynalazki upowszechniły się na tyle, że nie wyobrażamy sobie bez nich życia.

W otwarciu wystawy w Bibliotece Śląskiej udział wzięło liczne grono zainteresowanych. Otwierając ekspozycję dyrektor Biblioteki Śląskiej – prof. Zbigniew Kadłubek przyrównał lot na księżyc do odwiecznych pragnień człowieka o podniebnych podróżach, których symbolem pozostaje mit o Dedalu i Ikarze. Wicedyrektor Planetarium Śląskiego – dr Stefan Janta mówił o projekcie upamiętnienia przez Planetarium pierwszego lądowania człowieka na księżycu. Dodatkową atrakcją była wizyta w mobilnym planetarium tego dnia udostępnionym w Bibliotece Śląskiej.

Aneta M. Sokół

Fot. Archiwum Biblioteki Śląskiej
Fot. Archiwum Biblioteki Śląskiej
Fot. Archiwum Biblioteki Śląskiej

Więcej fotografii na Facebooku Biblioteki Śląskiej.

Więcej o misjach kosmicznych na businessinsider.com.pl.