Zaproszenie na koncert
O dobrych praktykach – relacjach z otoczeniem społecznym i zaproszenie na koncert
czyli XV LO w Poznaniu im prof. Wiktora Degi w kontekście projektu
Koncert Psalmy mówią – Psalmen sprechen – Псалми говорять
Przez ostatnie miesiące pracujemy bardzo intensywnie. Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego realizuje polsko- niemiecko-ukraiński projekt oparty o biblijną księgę Psalmów. Synergiczna współpraca edukacji i kultury przynosi ciekawe owoce. Razem z Polsko-Ukraińskim Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży, które powstało w oparciu o klub dla dzieci “Zielony Domek – stworzony w marcu 2022 roku przez nasz Oddział, wspierający dzieci i młodzież w kryzysie uchodźczym, postanowiliśmy połączyć siły i poszukać silniejszych związków i inspiracji. Od początku 2023 roku rozpoczęły się prace nad projektem spełniającym takie oczekiwania. Bardzo istotną rolę w działaniach artystycznych w projekcie ogrywa zaangażowanie uczennic z XV Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu.
Warto przyjrzeć się tej szkole i przestawić garść informacji.
Historia XV Liceum Ogólnokształcącego związana jest z przeobrażeniami dokonującymi się w Polsce po 1989 roku. Społeczność rodziców północnej dzielnicy Poznania zwanej Piątkowo poszukiwała możliwość utworzenia szkoły na tym obszarze dla swoich dzieci o kameralnej atmosferze i jednocześnie wysokim poziomie dydaktyczno-wychowawczym. Stawiano również na szkołę integracyjną dającą możliwość nauki młodzieży z dysfunkcją narządów ruchu. Całość zamierzeń rodziców wpisywała się w tendencję władz miejskich do lokowania nowych szkół na ówczesnych peryferiach miasta. Temu miała służyć budowa nowego budynku w dzielnicy Piątkowo. Prace ukończono dopiero na początku 1992 roku, dlatego pierwsze zajęcia w czasie pierwszego semestru odbywały się w innych pomieszczeniach. Kolejnym ważnym momentem w historii XV Liceum Ogólnokształcącego było nadanie kwietniu 1995 roku imienia profesora Wiktora Degi, wybitnego człowieka i lekarza ortopedy.
XV Liceum Ogólnokształcące przez minione trzy dekady wypracowało sobie stabilną i silną pozycję na miejskiej scenie edukacyjnej Poznania Skupia się głównie na kierunkach humanistycznych oraz przyrodniczych.

W projekcie “Psalmy mówią” biorą udział uczennice tej szkoły, pracując pod kierunkiem dr Joanny Kiersztejn, biblistki i reżyserki teatralnej. Wsparcie merytoryczne wicedyrektora szkoły – dr Michała Jadwiszczoka pozwoliło nam połączyć działania edukacyjne, wpisujące się w misję szkoły i zobowiązanie – zawarte w motto placówki:
”Okrucieństwem byłoby chronić człowieka przed śmiercią, chorobą, a nie dać mu nadziei na sprawność, powrót do normalnego świata…” (Prof. Wiktor Dega).
Koncert – prezentujący rezultaty wspólnej pracy – zostanie wykonany w sobotę 17 czerwca 2023 o godz. 18:00 w Kościele Ewangelickim Łaski Bożej w Poznaniu, przy ul. Obozowej 5. [wstęp wolny] W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną po raz pierwszy medytacje do Psalmów – nr 102, 90, 63 oraz 34, których autorem jest znany kompozytor ukraiński Andrii Merkhel. Wystąpią – oprócz młodzieży – znani muzycy ukraińscy jak: Andrii Koshman – baryton, Serhii Vilka – flet, Dmytro Pashynskyi – klarnet oraz Denys Karachevtsev – wiolonczela!
Psalmy – w języku polskim, ukraińskim i niemieckim czytają m.in.
Maja Cajske
Karolina Chuda
Olga Naumova
Oksana Sipowicz
Zuzanna Wawrzyniak
Zapraszamy
prof. UAM dr hab. Małgorzata Grzywacz, redaktor naczelna