Bez kategoriiInspiracje

3 książki, które warto przeczytać podczas zimowych wieczorów

Kontrowersyjna nadzieja dla Kościoła, obalanie mitu bohaterki narodowej i cześć oddana rzeczom materialnym to trzy drogi, którymi warto przejść się podczas chłodnych (za oknem), zimowych wieczorów. Książki, które proponuję wydane zostały w ciągu dwóch ostatnich lat. Dlaczego warto je przeczytać?

 

1. “Bóg nie jest automatem do kawy”  Rozmowa z ks. Zbigniewem Czendlikiem (2018)
Wydawnictwo Dowody na Istnienie

Najpopularniejszym księdzem katolickim w Czechach jest polski ksiądz Zbigniew Czendlik. Pracuje jako proboszcz w parafii należącej do niewielkiej miejscowości Lanškroun. Razem z księdzem ewangelickim Pavlem Klineckým prowadzą talk-show o nazwie “Uchem Jehly” (Ucho igielne). Ks. Czendlik jest w Czechach celebrytą, mówi, że “wkurza fanatyków” i rzadko zakłada sutannę. Reporterka Markéta Zahradníková przeprowadziła szczerą rozmowę, w której ks. Czendlik przedstawił Kościół jako miejsce otwarte, dalekie od konwenansów i magicznego myślenia. Bez szufladkowania i schematów, staje się przestrzenią rzeczywistego spotkania z drugim człowiekiem. Kardynał Dominik Duka powiedział kiedyś, że jeden Czendlik w czeskim Kościele nie jest problemem, ale dziecięciu byłoby już dużym kłopotem. Czy rzeczywiście tak jest? A może właśnie Kościół w “bezbożnych” Czechach niesie nadzieję dla problemów polskich parafii? Rozmowa zwraca uwagę na kwestie ekonomiczne (“Tutaj Kościół jest opłacany przez państwo, bo ono chce go kontrolować. W Polsce Kościół opłacają ludzie, bo to oni chcą mieć nad nim kontrolę.”), historyczne i kulturowe.

 

2. “Sendlerowa. W ukryciu” Anna Bikont (2017)
Wydawnictwo Czarne

Wyróżniona Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego książka obala wiele mitów związanych z postacią Ireny Sendlerowej. W zbiorowej świadomości postrzegana była np. jako kobieta wynosząca dzieci z getta warszawskiego podczas II wojny światowej. Anna Bikont zwraca jednak uwagę wyłącznie na kwestie organizacji leków czy kryjówek. Autorka udowadnia, że wraz z upływem kolejnych lat życia, kilka mitów stworzyła sama Irena Sendlerowa. Reportaż jest wnikliwy, oparty na bogatym materiale źródłowym i szerokim ujęciu. Przedstawia także inne bohaterki pomagające dzieciom, a ukazując nowe fakty, nie godzi w wartość historii znanej wszystkim działaczki.

 

3. “Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcin Wicha (2018)
Wydawnictwo Karakter

Książka jest osobistą podróżą przez rodzinne wspomnienia. Ma charakter pożegnalny i porządkujący. Marcin Wicha po śmierci zmarłej na raka matki staje przed koniecznością ogarnięcia rzeczy – wiele z nich ożywia w autorze pamięć o doświadczeniach rodzinnych, rysując jednocześnie portret wyrazistej kobiety. Oprócz dylematów związanych z zagospodarowaniem rzeczy na nowo (np. co zrobić z domowym księgozbiorem?) poruszone zostały trudne kwestie związane z sytuacją pacjentów szpitali onkologicznych. Na wartość przedmiotu Marcin Wicha zwrócił też uwagę, kiedy odbierał Nagrodę Literacką Nike (2018) za tę właśnie książkę. Powiedział: “(…) Jeżeli cokolwiek wiem na temat pisania, to nauczyłem się tego od grafików i ludzi, którzy dbają o książkę jako przedmiot. Ta książka też jest przedmiotem. Dlatego chciałem podziękować drukarzom, projektantom okładek, korektorom, redaktorom itd. To początek życia każdej książki i dobrze o tym pamiętać.”

IK