Bez kategorii

I Ewangelickie Dni Kultury – Obrazy i Słowo. Impresje o pięknie

W dniach 11-12 maja 2019 roku w Poznaniu z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, Oddział w Poznaniu przy współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską odbyły sie I Ewangelickie Dni Kultury.  Tematem postarano się nawiązać do hasła przyjętego na rok 2019 w Kościele Luterańskim – Rok troski o stworzenie. Pierwszego dnia zebrani mogli uczestniczyć w odsłonięciu wystawy  Romualda Długosza ukazującej piękno przyrody, zarówno flory jak i fauny. Autor, Pomorzanin z urodzenia, biolog i medyczny diagnosta laboratoryjny z wykształcenia  (obecnie na emeryturze) może oddawać się swojej wieloletniej pasji jaką jest fotografia. Romuald Długosz,  członek Sekcji Fotograficznej Stowarzyszenia Marynistów Polskich już drugi raz gości z wystawą w progach parafii poznańskiej. Od kilku lat regularnie wystawia swoje prace zarówno w regionie jaki i poza jego granicami.

Po uczcie dla oczu zebrani mogli nasycić zmysł słuchu dzięki spotkaniu z kolejnym gościem, jakim była diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk. Absolwentka Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, wiele lat poświęciła pracy duszpasterskiej w różnych parafiach szeroko pojętego Śląska. Od kilkunastu lat aktywnie zajmuje się pisarstwem i to zarówno prozą jak i liryką, a ponadto prowadzeniem audycji radiowych. Współcześnie jest to jedna z  najciekawszych autorek, wywodzących się  kręgów ewangelickich w Polsce. W jej wierszach i rozważaniach stałym elementem jest tematyka wiary, przy jednoczesnym zachowaniu ponadwyznaniowego charakteru dzieł. Nieodłącznym uzupełnieniem problematyki jest otaczająca natura. Na spotkaniu Pani Aleksandra przeczytała kilka własnych tekstów szeroko omawiając kontekst ich powstania.

Niedzielnym gościem zebranych słuchaczy była Pani doktor Aneta Sokół. Jedna z najlepszych badaczek piśmiennictwa ewangelickiego współcześnie. Polonistka i bibliotekoznawca, zatrudniona w Bibliotece Śląskiej w Katowicach od wielu lat zajmuje się książką wydawaną w kręgach Kościoła Luterańskiego w Polsce, czego efektem jest niedawno wydane dzieło “Polska Książka Ewangelicka po 1989 roku”. Tej tematyki dotykała też prelekcja przedstawiona 12 maja osobom licznie zebranym w pomieszczeniach parafii poznańskiej.

Pierwsza edycja Dni Kultury Ewangelickiej pokazała, że wydarzenie ma szansę na stałe zagościć wśród mieszkańców Poznania, z nadzieją na wyjście do szerszego kręgu zainteresowanych w przyszłych latach.

dr Michał Jadwiszczok

Fot. M. Jadwiszczok
Okładka książki