Bez kategoriiInspiracje

Noc Muzeów w Poznaniu już za 3 dni!

Już w najbliższą sobotę, 18 maja, odbędzie się kolejna odsłona Nocy Muzeów organizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, Miasto Poznań i Estradę Poznańską. W tym roku padł nowy rekord, ponieważ do programu zgłosiło się aż 60 instytucji. Jak zaplanować swój udział i co wybrać z ponad 250 proponowanych wydarzeń?

Niezależnie od tego czy będzie to początek czy koniec, warto, by na liście naszego zwiedzania znalazło się oczywiście Muzeum Narodowe. Od godz. 17:00 do 1:00 w nocy, będzie można zobaczyć m.in. wystawę “Choroba jako źródło sztuki”, która przedstawia prace polskich artystów tworzących w warunkach niepełnosprawności fizycznej. Ciekawą inicjatywą wydaje się być zaplanowana na godz. 21: 00 wspólna, maksymalnie trzydziestominutowa medytacja wśród dzieł Sali Hiszpańskiej. Dla rodzin z dziećmi przygotowano turniej i zadania zatytułowane “Malarskie Memory”. Ale sympatyków rozwiązywania zagadek Poznań zaprasza też do Oddziału Muzeum Sztuk Użytkowych, gdzie czekają krzyżówki dotyczące eksponatów.  Jeśli mamy dzieci, które nigdy wcześniej w żadnym muzeum nie były, Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 proponuje warsztaty “Moja pierwsza wizyta w Muzeum” (g. 17:00). Być może to dobra okazja na rozpoczęcie przygody ze zwiedzaniem. Jak co roku w godzinach popołudniowo-wieczornych dostępne są na przykład: Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza czy Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK.

Z nowo otwartych i zgłoszonych do programu miejsc na pewno warto zajrzeć do Muzeum Historii Ubioru, którego program rozpoczne się od prelekcji na temat mody kobiecej w XIX wieku. W kolejnych godzinach skoncentruje się na analizie i pokazach historycznych sukni. Zainteresowani stosunkami polsko-niemieckimi odnajdą się podczas prezentacji materiałów dotyczących II wojny światowej w Instytucie Zachodnim, a kibice Lecha Poznań mogą wziąć udział w 40-minutowej wycieczce po stadionie. Pomiędzy poszczególnymi punktami na naszej mapie, zajrzyjmy do siedziby Stowarzyszenia Jazz Poznań, by posłuchać koncertu z muzyką Krzysztofa Komedy. O tym, że nie trafimy w porę nie ma mowy, ponieważ koncert będzie trwał przez 24 godziny.

71 tysięcy osób – szacuje się, że właśnie tyle wzięło udział w zeszłorocznej edycji. Noc Muzeów jest szczególnym momentem obecności mieszkańców w przestrzeni publicznej, bo to dobra okazja do darmowego poznawania nowych miejsc i nowych ludzi. W sprzedaży będą dostępne saszetki na biodra (tzw. nerki) oraz pakowane torby, które powstały wcześniej w ramach akcji “Daj mi te dżiny”. Nowe gadżety stworzono ze zbiórki zalegających w szafie par spodni. Inicjatywa świetnie wpisała się w ideę upcyklingu.

Szczegółowy program: http://www.nocmuzeow.poznan.pl/

IK