Inspiracje

4 książki, które mogą znaleźć się pod choinką

Chociaż wydaje się, że książki są uniwersalnym pomysłem na prezent, to wybór tytułu bywa problemowy. W ramach inspiracji i zachęty do szukania dobrych lektur, przedstawiam 4 książki, które warto przeczytać lub podarować bliskim osobom z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa” (2018) – Olga Tokarczuk

Wydawnictwo Literackie

Jaka forma literacka może okazać się najlepszym pomysłem na prezent? Opowiadania! Niekoniecznie te, których fabuła opiera się na miłości od pierwszego wejrzenia podczas jazdy na łyżwach, w grudniowe popołudnie. “Profesor Andrews” i “Wyspa” Olgi Tokarczuk to dwa opowiadania wydane w jednej książce (a właściwie książeczce), które intrygują i zostawiają czytelnika z pytaniem “Czy to możliwe?”. Historie dwóch różnych mężczyzn pokazują człowieka w obliczu samotności i niespodziewanie zmieniających się warunków życia. Opowiadania polecam szczególnie osobom, które nie czytały żadnych tekstów Olgi Tokarczuk, a chcą zapoznać się ze stylem literackim noblistki.


Pypcie na języku” (2017) – Michał Rusinek

Wydawnictwo Agora

Wspomnienie pewnej rozmowy telefonicznej Michała Rusinka stało się dziś popularną anegdotą. “Dzień dobry, czy mogę rozmawiać z panem Michałem Rusinek?” – usłyszał znany literaturoznawca (i były sekretarz Wisławy Szymborskiej). “Tak, ale ja się deklinuję” – odpowiedział. “To przepraszam, zadzwonię później…”
To tylko jedna z historii przytoczonych w krótkich i lekkich felietonach o pypciach językowych dotyczących różnych obszarów życia, np. przestrzeni publicznej, jedzenia i sprzedaży. Czytając je można niejednokrotnie wybuchnąć śmiechem. Miła lektura dla sympatyków związków frazeologicznych, gier (oraz wpadek!) słownych, a także niefortunnych sformułowań stosowanych jawnie i bez skrępowania…


“Lato ’39. Jeszcze żyjemy” (2019) – Marcin Zaborski

Wydawnictwo Bellona, Wydawnictwo Tamaryn

Czym żyją Polacy w lipcu i sierpniu 1939 roku? Czy są to nastroje pełne nadziei czy raczej strachu? Autor książki przedstawił rzeczywistość tamtego okresu m.in. na podstawie artykułów z gazet, które się wtedy ukazywały. Czytelnik może dowiedzieć się gdzie najczęściej wypoczywano, jakich wskazówek udzielano rodzinom (np. o zabezpieczaniu żywności) i w jakich regionach Polski obowiązywał niepisany zakaz rozmów o polityce. To nie jest dramat codzienności II wojny światowej. To książka o przededniu tamtych wydarzeń, ludzkiej świadomości i nieświadomości. Czytanie z perspektywy osób, które wiedzą co działo się dalej, może być okazją do pogłębionej refleksji nad wartością każdego jednego dnia.


Krąg biblijny” – Roman Brandstaetter (1975)

Wydawnictwo M

Zawsze jest dobry czas na lektury o duchowości i Biblii. Jeśli jednak brakuje go w ciągu roku, okres Bożego Narodzenia to najlepszy moment na zmianę. Każdy człowiek mógłby napisać własną historię z Pismem Świętym – dokładnie tak jak Roman Brandstaetter. Ale “Krąg biblijnynie jest wyłącznie formą wyznań autora, to też zbiór tekstów literackich, które wywołują emocje, zmuszają do refleksji, przewartościowują chrześcijańską postawę. Taki jest np. Lament nieczytanej Biblii – tekst przeczytasz również w dostępie online (klikając tutaj).

IK