“Monumenta Śląskiej reformacji”

Jubileusz Reformacji należy do przeszłości. Niemniej świadectwem pojubileuszowych wydarzeń są ukazujące się jeszcze obecnie wydawnictwa. Być może za wieńczący rocznicowe publikacje uznać można cykl „Monumenta Śląskiej Reformacji” – zbiór tekstów wydanych na podstawie starodruków przechowywanych w Bibliotece Śląskiej, pisma  luterańskich mocno związanych z trwaniem reformacyjnych tradycji na śląskiej ziemi. 

29 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle, kierowanej przez dr Renatę Czyż, miała miejsce promocja cyklu „Monumenta…” Należy podkreślić, że inicjatorem wydania tych ważnych dla ewangelików pozycji sprzed stuleci jest prof. Jan Malicki, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wieloletni dyrektor Biblioteki Śląskiej, a także laureat nagrody „Śląski Szmaragd” przyznawanej przez diecezję katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.  Cykl tworzą cztery  tytuły wybrane przez znawcę literatury staropolskiej nieprzypadkowo:   „Katechizm od doktora Marcina Luthera” w tłumaczeniu Samuela L. Zasadiusa (1695-1756), „Doskonały Kancjonał Polski zawierający w sobie pieśni, hymny i psalmy”, wydany po raz pierwszy w Brzegu w 1673 r., „Rajski Ogródeczek Pełen Cnót Krześcijańskich…” Jana Arndta (1555-1621), przetłumaczony z niemieckiego na język polski przez  Zasadiusa (wydany w Brzegu w 1736 r) oraz „Postilla popularis” autorstwa  kluczborskiego pastora Adama Gdacjusza (1609/1610 – 1688), a pierwotnie wydrukowana  w 1651 r. w Lesznie. Wydane w jednolitej szacie kolorystycznej druki opatrzone zostały obszernymi wstępami, a same teksty przedstawione w postaci reprintu, jak też w wersjach uwspółcześnionych skierowanych do obecnych czytelników.

Promocję cyklu „Monumenta…” zorganizowała parafia ewangelicka w Wiśle, w tym na  spotkaniu odbywającym się w pobliskiej Bibliotece obecny był jej  proboszcz – ks. Waldemar Szajthauer. Wydarzeniu przewodniczyła dr Renata Czyż. O książkach mówił prof. Jan Malicki, jak również dr Tadeusz Sierny, prezes wydawnictwa „Śląsk”, które wraz z Biblioteką Śląską jest wydawcą reformacyjnego cyklu przygotowanego z okazji Roku Reformacji . Prof. Malicki podkreślił, że cztery zaproponowane tytuły być może staną się zaczątkiem większej kolekcji przybliżającej śląskie dziedzictwo piśmiennicze obejmujące także dokonania autorów protestanckich.

Spotkanie pozwoliło słuchaczom na wstępną zaledwie orientację w zakresie znajomości nowej serii publikacji. Warto zapewne zwrócić uwagę na świeżo wydane druki konfesyjne, dotąd raczej niedostępne w powszechnym odbiorze, chronione w magazynach bibliotecznych oraz skryte w postaci starodruków w  kolekcjach i księgozbiorach wybranych bibliotek. Pisma wydane równolegle w postaci reprintowej i uwspółcześnionej odsyłają nas do czasów Reformacji, do okresu ugruntowywania się protestantyzmu na Śląsku, do duszpasterskich pouczeń sprzed stuleci, do świata odległego, a jednocześnie bliskiego za sprawą wspólnoty wiary i przekonań.

Promocyjne popołudnie w Wiśle zakończyło się przy wspólnej kawie i śląskich kołoczach. Był to czas na kameralne dyskusje nie tylko o zaprezentowanych wydawnictwach.

„Monumenta Śląskiej Reformacji” dostępne są w księgarniach internetowych, w tym na stronie współwydawcy: http://www.slaskwn.com.pl/sklep/katechizm-od-doktora-marcina-luthera

Aneta M. Sokół

Zdjęcia: Piotr Długosz (Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle)

więcej zdjęć po kliknięciu w link