Bez kategorii

“Monumenta Śląskiej reformacji”

Jubileusz Reformacji należy do przeszłości. Niemniej świadectwem pojubileuszowych wydarzeń są ukazujące się jeszcze obecnie wydawnictwa. Być może za wieńczący rocznicowe publikacje uznać można cykl „Monumenta Śląskiej Reformacji” – zbiór tekstów wydanych na podstawie starodruków przechowywanych w Bibliotece Śląskiej, pisma  luterańskich mocno związanych z trwaniem reformacyjnych tradycji na śląskiej ziemi. 

29 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle, kierowanej przez dr Renatę Czyż, miała miejsce promocja cyklu „Monumenta…” Należy podkreślić, że inicjatorem wydania tych ważnych dla ewangelików pozycji sprzed stuleci jest prof. Jan Malicki, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wieloletni dyrektor Biblioteki Śląskiej, a także laureat nagrody „Śląski Szmaragd” przyznawanej przez diecezję katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.  Cykl tworzą cztery  tytuły wybrane przez znawcę literatury staropolskiej nieprzypadkowo:   „Katechizm od doktora Marcina Luthera” w tłumaczeniu Samuela L. Zasadiusa (1695-1756), „Doskonały Kancjonał Polski zawierający w sobie pieśni, hymny i psalmy”, wydany po raz pierwszy w Brzegu w 1673 r., „Rajski Ogródeczek Pełen Cnót Krześcijańskich…” Jana Arndta (1555-1621), przetłumaczony z niemieckiego na język polski przez  Zasadiusa (wydany w Brzegu w 1736 r) oraz „Postilla popularis” autorstwa  kluczborskiego pastora Adama Gdacjusza (1609/1610 – 1688), a pierwotnie wydrukowana  w 1651 r. w Lesznie. Wydane w jednolitej szacie kolorystycznej druki opatrzone zostały obszernymi wstępami, a same teksty przedstawione w postaci reprintu, jak też w wersjach uwspółcześnionych skierowanych do obecnych czytelników.

Promocję cyklu „Monumenta…” zorganizowała parafia ewangelicka w Wiśle, w tym na  spotkaniu odbywającym się w pobliskiej Bibliotece obecny był jej  proboszcz – ks. Waldemar Szajthauer. Wydarzeniu przewodniczyła dr Renata Czyż. O książkach mówił prof. Jan Malicki, jak również dr Tadeusz Sierny, prezes wydawnictwa „Śląsk”, które wraz z Biblioteką Śląską jest wydawcą reformacyjnego cyklu przygotowanego z okazji Roku Reformacji . Prof. Malicki podkreślił, że cztery zaproponowane tytuły być może staną się zaczątkiem większej kolekcji przybliżającej śląskie dziedzictwo piśmiennicze obejmujące także dokonania autorów protestanckich.

Spotkanie pozwoliło słuchaczom na wstępną zaledwie orientację w zakresie znajomości nowej serii publikacji. Warto zapewne zwrócić uwagę na świeżo wydane druki konfesyjne, dotąd raczej niedostępne w powszechnym odbiorze, chronione w magazynach bibliotecznych oraz skryte w postaci starodruków w  kolekcjach i księgozbiorach wybranych bibliotek. Pisma wydane równolegle w postaci reprintowej i uwspółcześnionej odsyłają nas do czasów Reformacji, do okresu ugruntowywania się protestantyzmu na Śląsku, do duszpasterskich pouczeń sprzed stuleci, do świata odległego, a jednocześnie bliskiego za sprawą wspólnoty wiary i przekonań.

Promocyjne popołudnie w Wiśle zakończyło się przy wspólnej kawie i śląskich kołoczach. Był to czas na kameralne dyskusje nie tylko o zaprezentowanych wydawnictwach.

„Monumenta Śląskiej Reformacji” dostępne są w księgarniach internetowych, w tym na stronie współwydawcy: http://www.slaskwn.com.pl/sklep/katechizm-od-doktora-marcina-luthera

Aneta M. Sokół

Zdjęcia: Piotr Długosz (Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle)

więcej zdjęć po kliknięciu w link