Bez kategoriiInspiracje

5 miejsc, przy których warto zatrzymać się w Krakowie

Pobyt w Krakowie kojarzy się ze zwiedzaniem Zamku na Wawelu, Kościoła Mariackiego i Starej Synagogi. Są to na pewno obiekty, które warto poznać, jednak w tym tekście zaproszę do odwiedzenia kilku innych przestrzeni. Jeśli Kraków znalazł lub znajdzie się na liście planów wakacyjnych, możemy wzbogacić klasyczne zwiedzanie o 5 mniej popularnych miejsc.

1.Dziedziniec Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego

Collegium Maius to najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego (początki sięgają 1400 roku i rządów króla Władysława Jagiełły). Spacer lub odpoczynek na historycznym dziedzińcu daje dużo przyjemności, a o godzinach 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00 można posłuchać utworu pochodzacego z XVI wieku wraz z unwiersytecką pieśnią Gaudeamus igitur. Źródłem dźwięku jest zegar, z którego wychodzą figury przedstawiające np. św. Jana z Kęt, Królową Jadwigę i inne zasłużone postacie. W środku budynku znajduje się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym zobaczymy m.in. dawną bibliotekę, aulę i mieszkania profesorów.

2. Skład Tanich Książek – księgarnia

Klimatyczna księgarnia z książkami i filmami dla każdej grupy wiekowej. Nowości i znanych autorów jest tu mniej niż nierozpoznawalnych nazwisk i starych publikacji, ale to właśnie buduje atmosferę miejsca. Bardzo dużo albumów, poradników, poezji i literatury pięknej. Niektóre dzieła należące do literatury klasycznej można nabyć za ok. 7-10 zł…

3. Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny

To cerkiew znajdująca się w kamienicy na Starym Mieście. W środku są m.in. ikony Jerzego Nowosielskiego. Pod kierunkiem artysty wykonano też polichromie w Refektarzu. Od ponad 5 lat przy cerkwi działa Centrum Sztuki Sakralnej im. Jerzego Nowosielskiego, którego celem jest propagowanie jego twórczości sakralnej. Przyczynia się do tego specjalna prezentacja dzieł i sprzedaż ich reprodukcji (na miejscu). Cerkiew jest także punktem startowym dla specjalnej trasy zwiedzania Krakowa pod kątem śladów Nowosielskiego.

4. Dziedziniec Collegium Iuridicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Drugi uniwersytecki dziedziniec, przy którym warto się zatrzymać. Elementy gotyckie mieszają się z elementami renesansowymi, a w budynkach Collegium Iuridicum w ciągu roku akademickiego wciąż odbywają się zajęcia. Przy krużgankach stoi rzeźba “Światła Nary” Igora Mitoraja podarowana przez samego rzeźbiarza – z Krakowem łączyło go studiowanie malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych. Podobną rzeźbę zatytułowaną “Blask Księżyca” Igora Mitoraja można na co dzień zobaczyć w poznańskim Starym Browarze.

5. Dziórawy Kocioł – kawiarnia

Tematyczna i niemal magiczna kawiarnia dla fanów Harrego Pottera. Wystrój i menu inspirowane jest elementami charakterystycznymi dla tej serii powieści (np. kremowe piwo bezalkoholowe, sowa, kominki, różdżki), a przy okazji można zaopatrzyć się w gadżety sprzedawane w sklepiku. Wielu fanów nie pozwoliłoby sobie na wejście do tej kawiarni bez odpowiedniego ubrania, dlatego pobyt w środku jest też okazją do widoku ciekawych strojów – na wzór bohaterów z Hogwartu.

Fot. gazetakrakowska.pl

IK