“Dzień
Pierwsza Pascha.
Ostatnia Wieczerza przed świętem Paschy
W obu tych odległych w czasie wydarzeniach pojawia się znak – krew baranka. Ona chroni domy Izraelitów, gdy przeżywają pierwszą Paschę. W wydarzeniach Golgoty to Jezus Chrystus jest barankiem. On oddaje swoje życie, On nas chroni i dzięki Niemu możemy znów stanąć przed Bogiem, możemy każdy dzień zaczynać od nowa, odradzać się i naprawiać błędy.
Przeżywając Wielki Czwartek w czasie
pandemii koronawirusa, również możemy powiedzieć, że jest i będzie to dla nas
dzień pamiętny. Nabożeństwa odbywają się w pustych kościołach, a my pozostajemy
zamknięci w domach.
Ten Wielki Czwartek to dzień pamiętny, bo w pamiątkę ustanowienia sakramentu Komunii Świętej nie mamy możliwości przeżywać go we wspólnocie, w naszych parafiach i kościołach. Nadal jednak odczuwamy bliskość i niewidzialną więź, tę którą mamy ze sobą dzięki Chrystusowi nawet, gdy jesteśmy od siebie oddaleni.
Możemy sakrament Komunii Świętej przeżywać w swoich rodzinach podczas nabożeństw domowych. Ten przywilej wynika z Chrztu Świętego i z zasady powszechnego kapłaństwa ochrzczonych.
Kiedy, jak nie teraz jest ten wyjątkowy czas? Kiedy, jak nie teraz Chrystus jest nam naprawdę potrzebny? Kiedy, jak nie teraz możemy odzyskać siły i nadzieję spotykając się z Nim w sakramencie? Dlatego w Wielki Czwartek, w moim domowym kościele pragnę podzielić się chlebem i winem, pragnę przeżywać realną obecność Chrystusa.
Potrzebuję Chrystusa w moim domu, w mojej rodzinie. Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Nastał czas, by nie tylko pozostać w domu, ale by być w duchowym domu z Chrystusem. Jeśli mam szukać schronienia to tylko w Bogu, jeśli szukać sensu i celu drogi to tylko w Chrystusie.
Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska