Inspiracje

Miejski zwierzyniec i Leszno z Janem Jonstonem


… czyli jak świetnie się bawić –
nawet nie wychodząc z domu.
Sympatyków i czytelników “Słowa i Myśli” – Małych i Dużych zapraszamy do Leszna i poznania jego reformacyjnych tradycji!
Lektura tekstu pani Marty Małkus, pozwoli nam zaplanować
wycieczkę lub pobawić się “w kapciach”

Leszno z bogatą wielokulturową i wielowyznaniową historią oraz zachowanymi zabytkami jest dobrym przykładem do zrozumienia dziejów polskiej reformacji. Przez wieki mieszkańcy w duchu wzajemnego zrozumienia religijnego tworzyli Leszno. Kościół pw. św. Mikołaja, kościół św. Krzyża wraz z lapidarium, kościół św. Jana czy synagoga są materialnymi świadkami obecności w Lesznie katolików, luteranów, braci czeskich oraz Żydów. Zaglądając na stronę internetową instytucji trafimy na projekt „Miejski zwierzyniec. Spacer po Lesznie z Janem Jonstonem”. Znajdziemy tam grę miejską dla najmłodszych wraz z tłumaczeniem na polski język migowy. Można pobrać pliki i wyruszyć na spacer, którego przewodnikiem jest barokowy uczony Jan Jonston i sympatyczna gromada zwierząt. Dziecko w trakcie zabawy pozna symbole stworzeń, odnajdzie je ukryte w miejskiej przestrzeni i pozna informacje związane z ekologią. Dla starszych opracowana została gra mobilna, wirtualny quest, do którego potrzebny jest smart fon z systemem Android i iOS oraz bezpłatna aplikacja Action Truck. Miejscem startu jest park Jana Jonstona w Lesznie, czyli dawny kalwiński cmentarz. We wspólnej zabawie przeplata się przeszłość z współczesnością. Wędrówkom ulicami XXI- wiecznego Leszna towarzyszą łabędź, żuraw, pelikan, lew, orzeł, tur a nawet smok. Uczestnicy spaceru doświadczają także spotkania z pięknem natury, poznają jej tajemnice i odkrywają jej rolę w naszym życiu. Podobnie czynił to Jan Jonston w XVII wieku. Swoje badania zawarł w książkach prezentujących świat fauny czy drzew. Bogato ilustrowana Historia naturalis… autorstwa Jonstona ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie stała się inspiracją dla projektu „Miejski zwierzyniec. Spacer po Lesznie z Janem Jonstonem”. Postać uczonego oraz jego książki przybliża film z udziałem dr Kamili Szymańskiej – dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie, a o Lesznie opowiada nam w nim historyk sztuki, kustosz Małgorzata Gniazdowska.

Opracowane gry oraz film powstały dzięki współfinansowaniu zadania przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2021” oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Odkrywcy Leszna w muzealnym sklepiku znajdą memory, puzzle, magnesy, notes i edukacyjną kolorowankę Lekcje rysunku profesora Ballarina. W muzeum czekają także książeczki uczące uważności na przykładzie siedmiu wybranych muzealiów – Bystre oczko. Uważny i ucieszny przewodnik. 7×70 (2020) i Bystre oczko. Odkrywaj Leszno z Muzeum (2021). Ostatnia publikacja ponownie zaprasza najmłodszych na spacer po Lesznie. Jest to uważny spacer, podczas którego ważne są nasze odczucia, emocje i doznania zmysłów. Wszystko w celu poznania siebie i zrozumienia przeszłości Leszna.

Zapraszamy do Leszna! Do zobaczenia w Muzeum – w formie także wirtualnej!

Marta Małkus, kierownik Działu Edukacji i Marketingu