Inspiracje

Propozycja na jesienne wieczory dla dużych i mniejszych. Czyli o serialu animowanym o życiu Marcina Lutra…

Dzisiejszą rzeczywistość można określić mianem serialowej. Wielu, zagłębionych w Netflixie, udaje się na poszukiwania i łowy. Kolejne sezony, zmieniające się tematy, skupiają naszą uwagę. Lecz nie dajmy się zwieść. Poza platformami streamingowymi istnieje jeszcze inny świat. Na wyciągnięcie ręki…

Dawno, dawno temu, a dziś mija dokładnie pięćset trzydzieści dziewięć lat od tej chwili, przyszedł na świat ks. Marcin Luter. Dziesiątego listopada 1483 roku, w przeddzień uroczystości św. Marcina w niewielkim miasteczku Eisleben urodził się przyszły reformator zachodniego chrześcijaństwa. Jego rodzice Margarethe i Hans właśnie się przeprowadzali. Mieszkali w górniczej wiosce Möhra, znanej ze złóż miedzi. Żyli razem z innymi rodzinami, których główne źródło utrzymania stanowiło wydobycie miedzi. Lutrowie chcieli polepszyć swój byt i zamieszkali w Mansfeld. Tamtejsze sztolnie, dużo wydajniejsze, dawały szansę szybkiego wzbogacenia się. W trakcie podróży jednak musieli zrobić kilkutygodniową przerwę – w Eisleben z rodzeństwem zamieszkało kolejne dziecko – Marcin. Jak sam po wielu latach napisał: “A tak w ogóle urodziłem się w Eisleben i ochrzcili mnie w kościele św. Piotra”. Mimo, że Luter nie związał się z tym miejsce na stałe, to bardzo lubił do niego wracać. Często przypominał, że tam – przez chrzest został włączony w strukturę Kościoła. Eisleben, to swoista klamra w życiu reformatora. Ostatnia podróż – zimą 1546 roku – zawiodła go znów do rodzinnego miasta, gdzie zmarł 18 lutego.

Opowiadać o życiu ks. Lutra można na różne sposoby. Znakomitą propozycję na późnojesienne popołudnia i wieczory stanowi serial animowany, poświęcony Ojcu Reformacji. Dziesięć krótkich, trzynastominutowych odcinków bardzo ciekawie przybliża jego biografię. Animacja skierowana do starszych dzieci oraz młodzieży i dorosłych doskonale wpisuje się w potrzeby naszego czasu. Poznajemy głównego bohatera – Marcina chłopca, jego dorastanie i życiowe wybory i zagłębiamy się stopniowo w historię reformacji. Produkcja, której autorami są Zsolt Richly i János Lackfi, powstała na Węgrzech z okazji jubileuszu 500- lecia Reformacji w 2017 roku.

Zajrzyjcie Państwo na stronę https://www.luter.pl/

Całość projektu, w języku polskim, obudowano materiałami edukacyjnymi, które możemy wykorzystać w domu. Otwiera się przed nami fascynująca przygoda i podróż w czasy narodzin wspólnoty Kościoła określanego później mianem luterańskiego.

Małgorzata Grzywacz