Inspiracje

Słowackie inspiracje

W bieżącym roku Kościół Ewangelicki Wyznania Augsburskiego w Słowacji obchodzi bardzo istotny jubileusz. Siedemdziesiąt lat temu, 15 lipca 1951 roku, w Tisovcu miało miejsce wprowadzenie w urząd duchowny pierwszej kobiety – ks. Dariny Bancikovej (1922-1999). Było to z perspektywy dzisiejszej wydarzenie niezwykłe. W czasach głębokiego stalinizmu, któremu towarzyszyła walka z wszelkimi przejawami religijności, taka postawa była aktem kościelnej dalekowzroczności i politycznej odwagi. Decyzja ta, o historycznej doniosłości, stoi u źródeł obecności absolwentek teologii w pełni urzędu duchownego w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zachęcamy Czytelników i Czytelniczki “Słowa i Myśli” do zajrzenia w annały archiwalne naszego periodyku. Znajdziecie tam Państwo numer 125-127 z roku 2015 z tekstami o ordynacji kobiet i biografią ks. Bancikovej.

Na rok 2022, w stulecie urodzin ks. Bancikovej planowana jest edycja jej autobiografii w serii “Kobiety i doświadczenie chrześcijaństwa”, firmowana przez Wydawnictwo Garmond w Poznaniu.

Małgorzata Grzywacz